Laureaci

Data dodania: 23 października 2013
Agnieszka Łach
Laureaci

     Zdając sobie sprawę z ogromnej popularności kuchni śląskiej, jej rozpoznawalności, a przede wszystkim jej ogromnej różnorodności Śląska Organizacja Turystyczna postanowiła organizować coroczne święto kuchni regionalnej. Festiwal „Śląskie Smaki” jest organizowany za każdym razem w innej części województwa, co dalej możliwość poznania lokalnych przysmaków i tym samym dbałości o dziedzictwo kulinarne i kulturowe regionu. Każdemu festiwalowi towarzyszy konkurs kulinarny, w którym uczestnicy, podzieleni na kategorie ubiegają się o tytuł Eksperta Śląskich Smaków i statuetkę złotego, srebrnego lub brązowego durszlaka. Znawcy kuchni podkreślają, że przysmaki przygotowywane przez Koła Gospodyń Wiejskich są przykładem prawdziwie tradycyjnej, często już zapominanej kuchni. Nagrodzone restauracje chętnie zawieszają w swoich lokalach otrzymane dyplomy, a zwycięskie dania często pojawiają się w ich menu. Za każdym razem imprezie towarzyszą liczne pokazy, występy kabaretów, warsztaty dla dzieci, a całość wieńczy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Festiwal cieszy się ogromną popularnością i jest największą imprezą kulinarną w regionie.

Pierwsze dwie imprezy pod nazwą Festiwalu Kuchni Śląskiej odbyły się w Ogrodzieńcu w 2006 roku oraz w Raciborzu rok później.


I Festiwal Kuchni Śląskiej, Ogrodzieniec 2006

W kategorii amatorów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Ornontowic za Ciaper kapustę z żeberkami i kopę
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Rybarzowicach za Prażuchy po rybarsku z wędzonką , kapustą zasmażaną i kompotem
III miejsce – Zespól Folklorystyczny "Wrzos" z Ryczowa Kolonii za Polewkę z ziemniakami oraz kluski prażuchy

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Ośrodek Wypoczynkowy "Rycerka" z Tychów za Żur, pierogi z grzybami i kapustę z grochem
II miejsce – Restauracja „Orange Club” z Mysłowic za Polędwiczki wieprzowe faszerowane, smażone z grzybami, podane z zapiekanką ziemniaczaną w sosie piwnym oraz makówki
III miejsce – Restauracja „Austeria” ze Sławkowa za Polewkę na maślance i roladę zagłębiowską

 

II Festiwal Kuchni Śląskiej, Cieszyn 2007

W kategorii amatorów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Ornontowic za Chachor szałot, kotlet i kompot z bani
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Rud za Schab sztygarski, kluski bułczane i kapustę zasmażaną
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Łączki za Polewkę Łowięzio, królika pieczonego ze śmietaną i fusate gałuszki

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Karczma pod lotniskiem z Bielska-Białej za majoneziki rybne na sałatce jarzynowej, polewkę piwną z twarogiem i gołębia lub przepiórkę duszoną
II miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego za roladę wołową z białymi kluskami i modrą kapustą, zupę rybną oraz dwusmakową szpajzę cytrynowo-czekoladową
III miejsce – Hotel Villa Verde z Zawiercia za karpia w żurawinie, krem czosnkowy z grzankami, roladę wieprzową faszerowaną krupniokiem i panczkraut

 

III Festiwal Śląskie Smaki, Racibórz 2008

W kategorii amatorów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Ornontowic za szpajzę wiśniową, rosół z perliczki z makaronem oraz perliczkę duszoną z pasztecikami, kalarepą, kalafiorem i sałatą
II miejsce – Radio 90 za bitą śmietanę z truskawkami, żurek śląski z koperkiem oraz karminadel z niespodzianką, kalarepę na gęsto i młodą kapustą ze skwarkami
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Udorza za karpia oblanego masłem, zalewajkę i jaskółcze gniazda

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego za pasztet z królika z sosem śliwkowym i żurawiną, żurek z królika z ziemniakami oraz pieczone gołębie z boczkiem z czarnymi kluskami i modrą kapustą
II miejsce – Ośrodek Wypoczynkowo- Rekreacyjny „Silesia” z Międzybrodzia Bialskiego za babkę z tarcizny, śląską polewkę oraz królika w śmietanie
III miejsce – WAKO Zabrze za kołocz z posypką, wigilijną zupę z porów z grzankami oraz polędwicę szpikowaną, czarne kluski i sałatę z selera polewanego zrumienionym masłem

 

IV Festiwal Śląskie Smaki, Pszczyna 2009

W kategorii amatorów:
I miejsce – Koło Gospodyń wiejskich z Kobiernic za rogaliki "Niebo w gębie", kwaśnicorkę na wędzonce oraz kaczkę nadziewaczkę, szaro-białą kluchę i modro kapuchę
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej za kopę pszczyńską "co kopie", krem brokułowy oraz roladę z dziczyzny, kluski fusiate i modrą kapustę z boczkiem
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Owsiszcz za krokiety z farszem cebulowym, chrusty, rosół z kury ze swojskimi nudlami oraz kaczkę pieczoną nadziewaną warzywami z sosem, kluskami i modrą kapustą

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Kilerów Dwóch z Mysłowic za hekele na tostach chleba razowego, agrest w maclu na mioduli, płucka na kwaśno oraz golonko z kapustą kiszoną i śląskim szałotem
II miejsce – Restauracja "U Przewoźnika" z Tychów za ajerkuchy z apfelmusem, bryję z gniecionym kartoflem oraz kaczkę z jabłkami, kluskami czorymi z biołymi, kapustę młodo dymfowano 
III miejsce – Restauracja „Frykówka” z Pszczyny za jabłecznik "jak u mamy" podawany z sosem goździkowym, żurek w bochnie chleba z grzybami oraz żebro Adama podawane z pieczonymi ziemniakami w otoczeniu kapusty zasmażanej z dodatkiem grzybów

 

V Festiwal Śląskie Smaki, Złoty Potok 2010

W kategorii amatorów:
I miejsce – Team rodzinny z Czarkowa za placki ziemniaczane z gulaszem z sarny, rosół z pierogami z czarnej kaczki oraz przepiórki w sosie własnym z różyczkami puree i szparagami w sosie śmietanowym
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej za pasztet z kurczaka z sosem czosnkowym, żur pieczarkowy z makaronem oraz sznycle w workach z ziemniakami i buraczkami
III miejsce – Zespół Folklorystyczny "Familijo" ze Skrzyszowa za ciasteczka drożdżowe z powidłami, zupę fasolową ze śmietaną i ziemniakami oraz pieczeń cielęcą z kluskami i surówką z kapusty

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Kilerów Dwóch z Hotelu Qubus z Katowic za wędzoną pierś z gęsi z sałatką śląską, deser z rabarbaru, zupę- duet kremowy z dyni i pokrzyw oraz udko kaczki z kluskami tartymi i kwaśnymi jabłkami
II miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny za parfait z chałwy, rosół z kluseczkami oraz udko z gęsi nadziewane porą i jabłkiem z zielonymi kluskami
III miejsce – Ośrodek Rekreacyjno-Szkoleniowy „Zagroń” z Istebnej za kołacz z borówkami, maćki w kapuśnicy oraz wędzonkę z kapustą.

 

VI Festiwal Śląskie Smaki, Gliwice 2011

W kategorii amatorów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej za polędwiczkę z suma z Jeziora Goczałkowickiego wędzonego w sosie musztardowo-miodowym z pieczonym chlebem tostowym, rosół z kaczki ze swojskim grubo krojonym makaronem i kluseczkami z wątróbki oraz udka z kaczki z fusiastymi kluskami i burakami z chrzanem
II miejsce – Team rodzinny z Czarkowa za krupniok śląski, żymlok, czyli bułczankę, zupę szpinakową oraz cielęce kotlety mielone ze szpinakiem na gęsto i młodymi marchewkami z przepalonym masłem i bułką tartą
III miejsce – Zespół Folklorystyczny "Familijo" ze Skrzyszowa za placek z rabarbarem, kotłówkę wieprzową, werflajsz i wątrobę z fetu

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Żarek za sernik z sosem z żurawiny, zupę cebulową po śląsku oraz kaczkę z jabłkami i żurawiną, pęczakiem prażonym i modrą kapustą
II miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny za perły księżnej Daisy- lodowy deser makowy z sosem karmelowo-rumowym, książęce flaczki z gęsi oraz dworską roladkę z gęsi z jabłkiem, gruszką i śliwką z czarnymi kluskami
III miejsce – Restauracja „Valdi Plus” z Mikołowa za comber z królika z konfiturą z borówki i ajerkuchami z dynią, zupę z oberiby z krupami i gołębiami oraz bażanta konesera w towarzystwie śliwek, soczewicy i koziego sera

 

VII Festiwal Śląskie Smaki, Chorzów 2012

W kategorii amatorów:
I miejsce – Team rodzinny z Czarkowa za schab wędzony, pasztetową, salceson i chleb, rosół z bażanta i wołowiny z makaronem z jaj przepiórczych i klopsiki z bażanta i wołowiny oraz roladę mięsną z jelenia, śląskie kluski białe i ciemne, kapustę białą i czerwoną po śląsku i kompot z dyni
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej za kopę pszczyńską, barszcz na wędzonce z grzankami oraz płonącą kitę wieprzową, chrupiące kluski ziemniaczane z dipem czosnkowym i młodą kapustką
III miejsce – Nina z Familijom z Tarnowskich Gór za makowy maszkyt, zupę z bani oraz królika w śmietanie z ziołowymi kluseczkami i surówką z kiszonej kapusty

W kategorii szkół gastronomicznych:
I miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych z Katowic za śledziowe trio, zupę z dyni oraz golonkę confit podaną na panczkraucie z sosem piwnym
II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych z Raciborza za szpajzę, ajnlauf oraz jaskółcze gniazda z kluskami śląskimi i modrą kapustą
III miejsce – Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Żarek za leguminę z kaszy manny z sosem truskawkowym, żurek z białą kiełbasą oraz polędwiczkę wieprzową z grzybami, pęczakiem i modrą kapustą

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Restauracja „EM” z Koziegłów za ciasto marchewkowe, kurzinę, czyli zupę z pokrzyw oraz roladę z udka króliczego z sosem, cimorajdą i buraczkami
II miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny za strudel z szarą renetą, zatopiony w sosie waniliowym i makowym, podawany z bakaliowa mieszanką w glazurze miodowej, zupę kapuścianą na słodkiej kapuście serwowaną z żeberkami cielęcymi i grzanką z hauskyjzą oraz comber jagnięcy z kozim serem podany na kaszotto z warzywami, w towarzystwie sosów żurawinowego i miętowego
III miejsce – Hotel Podkowa **** Spa&Wellness z Siewierza za hekele na pieczywie brioche z jajkiem przepiórczym oraz puszystym sosem musztardowym, oberibę z ziemniakiem fondant i mieszanką ziół oraz roladę śląską w wydaniu nowoczesnym z kluską i ziemniakiem rosti na musie z kalafioru i trufli

 

VIII Festiwal Śląskie Smaki 2013

W kategorii amatorów:
I miejsce – Team rodzinny z Czarkowa za wulkan z sałatką jarzynową, zupę z grzybów leśnych oraz kotlet schabowy z kością z młodą kapustą i młodymi ziemniakami
II miejsce – Nina z Familijom z Tarnowskich Gór za pikelsznitę z ajerkoniakiem, zupę marchewkową z wintbojtlem, czyli ptysiem oraz królika pieczonego jako zająca, białe kluseczki, surówkę z modrej kapusty i borówek leśnych
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Kostkowianki z Kostkowic za wąwoziki, wiejską szczawiówkę oraz gicz cielęcą na placku polaną sosem z kurek

W kategorii szkół gastronomicznych:
I miejsce – Dziewczyny z gastronoma z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej za wuszt, jakiego nigdzie nie ma z czerwonym sosem, zupę na beztydniu oraz niedzielne żeberka z kartoflami na bogato z babcinego piekaroka z burakami
II miejsce – Chłopcy z gastronoma z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej za tatar ze śledzia z kwaśną śmietaną, czośniankę oraz golonkę zapiekaną w sosie piwnym z konfiturą z czerwonej cebuli
III miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej za domową zupę z pokrzyw, rolady cielęce z nadzieniem borowikowym podane na postumencie ze zwoju grysikowego w asyście modrej kapusty z rodzynkami sułtańskimi na ciepło oraz wytworną krówkę

W kategorii profesjonalistów:
I miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny za przetwory z książęcej spiżarni: smalczyk z gęsi z jabłkiem i cebulką w towarzystwie ogórka małosolnego, pasztet z gesi z confie gruszkowo-wiśniowo-śliwkowym, wędzoną w dymie olchowym pierś z gęsi z marynowaną opieńką oraz chłopdnik z botwniki z jajkiem przepiórczym oraz grasicę cielęcą z prawdziwkami i szalotką podaną z plackami z gruszki z sosem z czarnej porzeczki i pigwy
II miejsce – Restauracja „Frykówka” z Pszczyny za ciasto rabarbarowe z posypką na musie truskawkowym, zupę z tartego chrzanu z wędzonką i jajkiem oraz zająca pszczyńskiego w sosie własnym, podanego z buraczkami glazurowanymi i kluskami kładzionymi
III miejsce – Restauracja Hotelu Styl 70*** z Piasku koło Pszczyny za świeży boczek sous vide z sosem piwno-chrzanowym na powidłach z suszonych śliwek, pikantny krem z oberiby z suszonym bekonem i długo gotowanym jajkiem oraz polędwicę z sarny sous vide z krupniokiem z chutney'em z bruszwicy i jabłek podaną z ziemniakami foie gras i pianką tymiankową. 

 

IX Festiwal Śląskie Smaki 2014

W kategorii amatorów:
I miejsce - Kostkowianki za: jaglak po jurajsku, zupę krem z pieczonego selera w asyście chrupiącego boczku oraz kotleciki jagnięce na ziemniakach w łospie w towarzystwie musu rabarbarowego i duszonej pokrzywy 

II miejsce KGW Udórz za: galaretę wieprzową, zupę z perliczki ze swojskim makaronem oraz dzika w całości obłożony kaszą gryczaną i duszoną kapustą 

III miejsce Nina z Familijom z Tarnowskich Gór za: tort czekoladowo-rumowy, zupę dyniową z kaczym pasztecikiem oraz roladki z królika na młodej kapuście i chrupiącej klusce

w kategorii szkół gastronomicznych:
I miejsce -  Kucharska Brygada - Zespół Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej za: grillowaną cukinię faszerowaną kolorowymi warzywami w asyście ziemniaczanych chipsów, aksamitny sernik z korzennym aromatem, polany białą czekoladą oraz polędwiczkę wieprzową w cieście drożdżowym, faszerowaną pieczarkami i śliwkami w sosie, z dodatkiem kolorowego puree i z musem pietruszkowym w otoczce buraczka 

II miejsce -  Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim za: lyngę z krupniokiem, zupę z jarmużu oraz karminadel z harynkiem, duszone liście młodej kapusty, mus jabłkowo-chrzanowy 

III miejsce -  Cwaniary z Gastronoma - Zespół Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej za: panna cottę z chrzanem i sosem ze świeżego buraka, krem z czerwonej kapusty podany ze smażonym podgrzybkiem i chipsem bekonowym, comber z szaraka otulony czosnkiem niedźwiedzim, aromatyzowany drewnem jabłoni podany w towarzystwie klusek kładzionych z pokrzywą, sosem ze śliwek węgierek oraz młodą karotką glazurowaną płatkami róży 

w kategorii profesjonalistów:
I miejsce: Restauracja Kapias z Goczałkowic za: marynowany w pokrzywach polski rozbef pieczony z dodatkiem soli lawendowej, kwiaty cukinii nadziewane wiejskim serem i nalewkę; zupę z korzenia pietruszki z dodatkiem oliwy z dyni, szczawiku zajęczego, kwiatu kocimiętki oraz za gęś goczałkowicką gotowaną w tłuszczu, pęczak, nasiona słonecznika, sałatka kwiatowa skropiona syropem z mniszka lekarskiego 

II miejsce: Restauracja Em w Koziegłowach za: zawijaniec drożdżowy z czarnym bzem i kruszonką podany z kremem z zsiadłego mleka, zalewajkę po koziegłowsku z białym serem, gołębia w marynacie korzennej podany na kaszy pęczak z modrą kapustą zaprawianą śliwką marynowaną w occie

III miejsce: Karczma Rogata w Bielsku-Białej za: pasztet z królika i gęsi z suszoną żurawiną i powidłami śliwkowo-czekoladowymi,
tradycyjny schab z kością w 3 marynatach podany z chipsami z kwaka, marchewką w miodzie lipowym, młoda kapustą i grillowanymi ziemniakami oraz ciasto pół-francuskie z bryndzą

 

X Festiwal Śląskie Smaki, Wisła 2015

w kategorii amatorów:
I miejsce - Ośrodek Karina z Wisły (Kołocz wiślański z łowocami i herbatą z rozmajytymi zielinami, Bryndzula z ziemniokami, Żebroczka wiślańska)
II miejsce - Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Szpajza w stylu art, Chudo Jewa, Rolada wołowa z kluskami śląskimi i modrą kapustą)
III miejsce - Rada Powiatowa KGW w Kłobucku (Gołąbki z kaszą jaglaną, Ciasto z manną i jabłkami na ciepło, Zupa grzybowa z pulpecikami, Bitki z karkówki duszone w ziołach z cebulką, ziemniaczkami kulkami z panierowaną młoda kapustą)

w kategorii szkół gastronomicznych:
I miejsce - Paula i Dima z Zespołu Szkół Handlowych i Gastronomicznych w Bielsku-Białej (Krem z botwinkim, Rostbef z modrą kapustą i kluskami, Szpajza z siana)
II miejsce - Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Żarek (Ciasto rabarbarowe z budyniem muśnięte sosem wiśniowym, Zupa krem z łakotnym zielem i porem, Kaczka z karmelizowanymi buraczkami i młodą kapustą oraz sosem malinowym w asyście pieczonych ziemniaczków)
III miejsce - Zespół Szkół Handlowych i Gastronomicznych w Bielsku-Białej (drużyna II) (Placki z pokrzywy s sosem z czosnku niedźwiedziego, Zupa z kalarepy, Policzki wołowe w sosie własnym z puree z cieciorki i nowalijką)

w kategorii profesjonalistów:
I miejsce - Restauracja Hotelu Spa Laskowo w Jankowicach k. Rud (Wędzona słonina podana z pieczywem z palonym sianem, Żurek śląski na maślance, Przepiórka z młodymi ziemniakami)
II miejsce - Restauracja Frykówka​ z Pszczyny (Śliwki węgierki duszone w miodzie wrzosowym podane z orzechowym twarożkiem, kruszonką i sosem karmelowym,
Zupa chlebowa z lubczykiem i selerem naciowym na wywarze z domowej kury podana z żółtkiem na miękko, Ogon wołowy duszony w czerwonym winie z warzywami podany na gołąbku z ozorków, kaszy pęczak i chrzanu z szalotką, kurkami i grillowaną cukinią)
III miejsce - Chata Olimpijczyka z Wisły (Podgardlina i wątróbka wieprzowa z cebulą, Kapuśnica z ziemniakami i suszonymi borowikami, Placki ziemniaczane zapiekane ze śmietaną i masłem, czyli placki szkubane).

 

XI Festiwal Śląskie Smaki, Katowice 2016

w kategorii amatorów:

I miejsce - Beskidzka Rodzina z Bielska-Białej (Parzybroda z Gronia – gronica na kwaśno z fasolą i ziemniakami, Pierogowy mix w okrasie: pierogi z jagnięciną, bryndzą i szczawiem, Placek z rabarbarem podany z sosem z cukru palonego ze śmietanką)
II miejsce - Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku (Botwinka z jajkiem sadzonym i ziemniakami, Królik w sosie musztardowo-śliwkowym z ziemniakami w mundurkach i kalafiorem panierowanym, Babeczki jaglane z owocami i rabarbarówką)
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Udórz (Karp wędzony, Zupa szczawiowa z jajkiem gotowanym na twardo zaciągnięta słodką śmietanką, Gęś nadziewana mięsem i podrobami, młoda kapusta zasmażana z koperkiem i szczypiorkiem, pęczak z porem i selerem naciowym)


w kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce - Zespół Szkół Gastronomicznych im. Wł. Morcinka w Katowicach (Śledź w pianie z maślanki z marynowanymi warzywami, chrupiącym chipsem z chleba razowego i sosem musztardowym z miętą, Krem z chrzanu z prażonymi orzechami, jajkiem przepiórczym i oliwą koperkową, Golonka z paloną kaszą gryczaną, karmelizowaną cebulą, brukselką, mini marchewką, żelem z buraka, chipsem z korzenia pietruszki i redukowanym sosem demi glace)
II miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Cogito w Siemianowicach Śl. (Hekele na musie ogórkowym, Duet zup oberiby i bani, Schab po sztygarsku podany z szałotem śląskim)
III miejsce - Gryfne Dziołchy z Browarnika, Zespół Szkół nr 7 w Tychach (Gołąbki w rosole z klopsikami (rosół z gołębi), Żeberka cielęce w marynacie miodowo-musztardowej na kapuście kiszonej z kminkiem oraz ziemniakami confit, Różyczka sztrudla jabłkowego podana w pianie cynamonowej z rodzynkami)


w kategorii profesjonalistów:

I miejsce - Restauracja Kameralna, Hotel Piaskowy z Pszczyny (Krem z bani i papryki/wędzony pstrąg/dymka/pomidor, Sztygar/kluseczki/burak/krupniok/marchew z groszkiem, Szpajza cytrynowa i czekoladowa/porzeczki confit/owoce jagodowe/posypka)
II miejsce - Bukowa Karczma, Buczkowice (Kasza jaglana , żurawina, śliwowica podbeskidzka, bundz, ostrężyny, orzech laskowy, Kwaśnica na głowiźnie jagnięcej z pierogiem z combra, podwędzanym sianem z pora, Wędzony filet z pstrąga, z wątróbką z pstrąga, boćwinką, bryndzą i pęczakiem aromatyzowany herbatką z pstrąga z lubczykiem)
III miejsce - Restauracja Hotelu Spa Laskowo (Krupniok, chrupiące jajko, krem z zielonego groszku, Comber z królika, kluski śląskie, marchewka, sos śmietanowy, Kruchy ptyś, jabłko, rabarbar)

 

XII Festiwal Śląskie Smaki, Koszęcin 2017

w kategorii szkół gastronomicznych:
I miejsce: Kacper i Wiktoria ZSE im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim (przygotowywali: - Gołąbek z kaszą orkiszową i grzybami oraz sosem grzybowym,
- Zupa krem ze skorzonery na kaczym wywarze z kuleczkami mięsnymi w ziołowej panierce oraz czipsem ze skorzonery,
- Policzki wieprzowe z purre z pieczonym czosnkiem, sosem rabarbarowym, groszkiem cukrowym, pietruszką, czipsami warzywnymi, kruszonką ziołową oraz tiulem)
II miejsce: Tyskie Łobuz - Zespół Szkół nr 7 w Tychach (- Batonik z musem i kremem żurkowym,
- Zupa piwna z twarogiem i chipsem z boczku, - Królik sous vide, sos rabarbarowy, puree z bobu, szparagi z masłem palonym.)
III miejsce: Gryfne Kuchciki - Technikum Gastronomiczne w Tarnowskich Górach (- Śląskie racuchy z jabłkiem podane na musie z rabarbaru oraz owocami lata, - Dyniowa zupa z kluskami kładzionymi, - Pierś z gęsi z puree chrzanowym oraz sosem śliwkowym podana z młodymi karmelizowanymi marchewkami i cukinią)

w kategorii amatorów:
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Wygodzie (- Racuchy z jabłkami i cukrem pudrem, - Zalewajka na wędzonce, - Pierogi z kapustą kiszoną i grzybami leśnymi)
II miejsce: Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku - (Ciasto murzynek i ciasto akacjowe, zestaw nalewek zdrowotnych - Zupa baniowa z zacierkami, - Kacze udka duszone z jabłkiem we własnym sosie, kasza jęczmienna w warzywach, buraczki zasmażane)
III miejsce: Kulinarne Nawigacje (- Nabombany faworek, - Owocowa breja z bezowymi chmurkami, - Czorne pierogi z waniliową zołzą)

w kategorii profesjonalistów:
I miejsce: Holiday Inn - Szpajza cytrynowo-kakaowa. Chutney z rabarbaru. Tuile z truskawek i chili.Sos Kogel-Mogel. Czekoladowa ziemia, - Żur Śląski. Chrupiący boczek, Kluseczki grzybowe. Piana chrzanowa)
- Rolada Śląska. Modra kapusta. Papier ryżowy. Kluseczki śląskie. Młoda marchew)
II miejsce: Hotel Spa Laskowo Restauracja Orzech i Miód - Żebro wołowe, marynowana czerwona kapusta, - Kartoflanka, - Comber z jelenia, bigos z jarmużu, kopytka z palonym sianem)
III miejsce: Qubus Hotel Bielsko-Biała (- Wątróbka/krupniok/koper/ogórek,
- Borowik/szalotka/żółtko/mini marchew/pietruszka, - Dzik/topinambur/demi-glace z słonecznikiem/słodki ziemniak/młody jęczmień)


Festiwal w obiektywie