Królik w sosie musztardowo – śliwkowym z ziemniakami w mundurkach i kalafiorem panierowanym

Odsłuchaj tekst

Składniki:

  • mięso z królika bez kości ( comber i tylne nogi )
  • 1kg ziemniaków
  • 1 kalafior
  • 1 szkl. bułki tartej
  • 3 jajka
  • tłuszcz do smażeni
  • 2 łyżki musztardy
  • 1 łyżka powideł śliwkowych
  • 1 cebula
  • 1 główka czosnku
  • przyprawy: sól pieprz

 

Opis przygotowania:

Dwa dni wcześniej należy przygotować bajc (¼ l octu 3%,1/2l wody, 10 dag cebuli, liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec – wszystkie składniki zagotowujemy) a po jego ostudzeniu włożyć porcje króliczego mięsa (2 tylne nogi i comber bez kości) najlepiej do kamionkowego naczynia, ale może być też emaliowane lub szklane. Umieścić w chłodnym miejscu lub w lodówce. Bajcować 2 dni obracając codziennie. Wyjęte z bajcu mięso opłukać, odsączyć i posolić.
W rozgrzanym naczyniu roztopić tłuszcz, podsmażyć kawałki mięsa i połówki cebuli aż się zrumienią, podlać niewielką ilością wody, włożyć całą główkę czosnku i dusić powoli pod przykryciem do miękkości co jakiś czas dolewając wody. Wyjąć rozgotowaną cebulę i czosnek, przetrzeć przez sitko, a następnie włożyć ponownie do naczynia. Musztardę połączyć z powidłami śliwkowymi i wlać do sosu, doprawić do smaku solą i pieprzem i poddusić jeszcze ok. 10 minut. W międzyczasie wyszorowane ziemniaki w skórkach i kalafiora podzielonego na mniejsze kawałki ugotować na parze do miękkości (kalafior nie powinien być zbyt miękki). Przygotować panierkę z jajka i bułki tartej, lekko oprószyć różyczki kalafiora solą i pieprzem do smaku (i innymi przyprawami według uznania). Na rozgrzaną patelnię wyłożyć tłuszcz, obtoczyć różyczki kalafiora w panierce i smażyć na patelni na złoty kolor. Na talerz wyłożyć ziemniaki w mundurkach przekrojone na połówki, kalafiora i kawałki króliczego mięsa polane sosem z duszenia, udekorować zieleniną i warzywami.

Obok trzody chlewnej i drobiu na terenie powiatu Kłobuckiego od niepamiętnych czasów hodowane są króliki. Szczególnie ostatnio właśnie hodowla królików rozpowszechniła się bardzo na wsiach głównie ze względu na wartości odżywcze, dietetyczne i wysoką cenę króliczego mięsa. Przy czym nie są to hodowle na wielką skalę ale głównie dla własnych potrzeb. W związku z tym mięso królicze zyskuje na wartości ponieważ króliki żywione są wyłącznie paszami naturalnymi. Na terenie naszego powiatu od lat przygotowuje się najróżniejsze przysmaki z wykorzystaniem króliczego mięsa, które jest nie tylko zdrowe i smaczne ale również znacznie wpływa na oszczędności w domowych budżetach.

 

 

 

Potrawa została sporządzona przez Radę Powiatową Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku podczas XI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2016 r. w Katowicach. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii amatorów.

Wyświetlenia:  29