Żur

Odsłuchaj tekst

Typowy żur śląski, przygotowany na zakwasie z mąki żytniej, z dodatkiem jajka i kiełbasy.

Potrawa jest serwowana przez Restaurację Smak Regionu, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

W 2 l wody ugotować wędzony boczek z dodatkiem włoszczyzny i ziemniaków pokrojonych w kostkę, aby powstał wywar (po ugotowaniu wyjąć włoszczyznę i boczek). Grzybki namoczyć w wodzie i obgotować. Pokroić boczek, cebulę, kiełbasę – wszystko zasmażyć. Połączyć wywar z wędzonego boczku z podsmażonymi cebulką, boczkiem i kiełbasą oraz grzybkami i wywarem z nich.
Z wody i wędzonki sporządzamy wywar, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Boczek i cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy osobno na patelni, dodajemy do wywaru. Całość zagotowujemy. Ziemniaki ugotować osobno lub po obróbce wstępnej kroimy w średnią kostkę, dodajemy do wywaru przed dodatkiem zakwasu i gotujemy do miękkości. Zakwas dokładnie mieszamy, wlewamy do wywaru ściągniętego z ognia cały czas mieszając. Podprawiamy delikatnie śmietaną. Czosnek obieramy, przeciskamy przez praskę, dodajemy do żurku, przyprawiamy do smaku solą, pieprzem, majerankiem, odrobiną chrzanu. Podajemy jednoporcjowo z kostką ugotowanego ziemniaka, białej swojskiej kiełbasy, ćwiartką jajka oraz pieczywem.
W garnku z wodą gotujemy żeberka, tak długo, aż będą miękkie. Boczek kroimy w kostkę i dodajemy do żeberek. Zasmażamy białą i śląską kiełbasę pokrojoną w plastry i dodajemy do żurku. Do gotującego się wywaru wlewamy zakwas z ogórków kiszonych. Śmietanę mieszamy z mąką i dodajemy do żurku na koniec gotowania. Od 6 do 8 jaj (wcześniej ugotowanych i pokrojonych na ćwiartki) wrzucamy do żurku, następnie przyprawiamy do smaku przyprawami i rozgniecionym czosnkiem. Żurek ozdabiamy dużą ilością zieleniny.
Do garnka włożyć białą surową kiełbasę, suszone grzybki, całe ząbki czosnku, ziele angielskie, pieprz i liść laurowy. Wszystko zalać zimną wodą. Dodać przesmażoną na tłuszczu cebulę i pieczarki i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 40 minut. Wyjąć ugotowaną kiełbasę do wywaru wlać zakwas żytni i całość zagotować. Kiełbaski pokroić w plasterki (kostkę) i ponownie włożyć do zupy, dodać majeranek i przyprawić do smaku. Zdjąć żurek z ognia i zabielić śmietaną.
Fasolę namoczoną ugotować do miękkości i odstawić na bok. Wędzone kości schabowe, gotować ok. godziny dodając przyprawy. Wyjąć kości i obrane z nich mięso wrzucić do wywaru i gotować dalej na małym ogniu. Przesmażyć boczek z cebulką i dodać do wywaru. Wywar zalać żurkiem z mąki żurkowej i gotować jeszcze 10 – 15 minut, pod koniec dodać potarty w dłoniach majeranek i ugotowaną fasolę.
Zagotować kość wołową, następnie dodać śmietanę, rozmąconą z jajkami i mąką. Doprawić do smaku i posypać posiekanym koperkiem.

 

Wyświetlenia:  45