"Śląskie Smaki na talerzu" - w magazynie Świat Podróże Kultura

Autor:
Agnieszka Łach ŚOT
Data publikacji:
11 Grudzień 2019
Odsłuchaj tekst

      W ostatnim wydaniu magazynu Świat Podróże Kultura nr 62/2019, ukazały się aż 2 artykuły: pierwszy - "Śląskie Smaki na talerzu" opisujący Szlak Kulinarny Śląskie Smaki oraz sprawdzone przepisy na wigilijne potrawy, drugi - "Efekt UNESCO działa na Śląsku".

     Szlak Kulinarny Śląskie Smaki powstał z inicjatywy Śląskiej Organizacji Turystycznej i ma na celu przekazywanie i promowanie bogatych tradycji kulinarnych Śląskiego, uwzględniając przy tym ich lokalne odmiany i koloryt.
Podróżując Szlakiem Kulinarnym Śląskie Smaki można skosztować nie tylko typowej kuchni śląskiej, ale też innych lokalnych specjałów. Szlak tworzą restauracje serwujące tradycyjne dania regionalne, prezentując kuchnię śląską, jurajską, zagłębiowską, czy beskidzką. Z typowej kuchni śląskiej w menu restauracji znajdują się: rolada z kluskami i modrą kapustą, wodzionka, czy hekele (sałatka śledziowa), z kuchni zagłębiowskiej spróbować można zalewajki, czy prażonek. Na stole kuchni jurajskiej króluje częstochowska grochówka. Łącznie to ponad 100 dań regionalnych, których tradycyjny smak, jakość produktów i sposób przyrządzania jest zagwarantowana certyfikatem „Śląskie Smaki”.

    Zabytki znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jak magnes przyciągają turystów. Polska już od 40 lat jest jednym z czołowych reprezentantów na liście UNESCO i obecnie szczyci się posiadaniem, aż 16 wpisanych na nią dóbr. Klejnotem w koronie zabytków światowego formatu jest unikatowa podziemna trasa turystyczna w Tarnowskich Górach.

Wśród rarytasów kuchni regionalnej znajduje się wiele inspiracji na Święta Bożego Narodzenia.

Cały artykuł można przeczytać [TUTAJ]

 

--------------------------------------------------------------------------

Wyświetlenia:  3