Utworzony przez:  Agnieszka Łach
Data dodania:  2013-10-23

     Zdając sobie sprawę z ogromnej popularności kuchni śląskiej, jej rozpoznawalności, a przede wszystkim jej ogromnej różnorodności Śląska Organizacja Turystyczna postanowiła organizować coroczne święto kuchni regionalnej. Festiwal „Śląskie Smaki” jest organizowany za każdym razem w innej części województwa, co dalej możliwość poznania lokalnych przysmaków i tym samym dbałości o dziedzictwo kulinarne i kulturowe regionu. Każdemu festiwalowi towarzyszy konkurs kulinarny, w którym uczestnicy, podzieleni na kategorie ubiegają się o tytuł Eksperta Śląskich Smaków i statuetkę złotego, srebrnego lub brązowego durszlaka. Znawcy kuchni podkreślają, że przysmaki przygotowywane przez Koła Gospodyń Wiejskich są przykładem prawdziwie tradycyjnej, często już zapominanej kuchni. Nagrodzone restauracje chętnie zawieszają w swoich lokalach otrzymane dyplomy, a zwycięskie dania często pojawiają się w ich menu. Za każdym razem imprezie towarzyszą liczne pokazy, występy kabaretów, warsztaty dla dzieci, a całość wieńczy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Festiwal cieszy się ogromną popularnością i jest największą imprezą kulinarną w regionie.

Pierwsze dwie imprezy pod nazwą Festiwalu Kuchni Śląskiej odbyły się w Ogrodzieńcu w 2006 roku oraz w Raciborzu rok później.


I Festiwal Kuchni Śląskiej, Ogrodzieniec 2006

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Ornontowic (Ciaper kapusta z żeberkami, Kopa)

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Rybarzowicach (Prażuchy po rybarsku z wędzonką, kapustą zasmażaną i kompotem)

III miejsce – Zespól Folklorystyczny "Wrzos" z Ryczowa Kolonii (Polewka z ziemniakami, Kluski prażuchy)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Ośrodek Wypoczynkowy "Rycerka" z Tychów (Żur, Pierogi z grzybami, Kapusta z grochem)

II miejsce – Restauracja „Orange Club” z Mysłowic (Polędwiczki wieprzowe faszerowane, smażone z grzybami, podane z zapiekanką ziemniaczaną w sosie piwnym, Makówki)

III miejsce – Restauracja „Austeria” ze Sławkowa (Polewka na maślance, Rolada zagłębiowska)

 

II Festiwal Kuchni Śląskiej, Cieszyn 2007

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Ornontowic (Chachor szałot, kotlet i kompot z bani)

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Rud (Schab sztygarski, kluski bułczane i kapusta zasmażana)

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Łączki (Polewka Łowięzio, Królik pieczony ze śmietaną, Fusate gałuszki)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Karczma pod lotniskiem z Bielska-Białej (Majoneziki rybne na sałatce jarzynowej, Polewka piwna z twarogiem i gołębia lub Przepiórka duszona)

II miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego (Rolada wołowa z białymi kluskami i modrą kapustą, Zupa rybna, Szpajza cytrynowo-czekoladowa)

III miejsce – Hotel Villa Verde z Zawiercia (Karp w żurawinie, Krem czosnkowy z grzankami, Rolada wieprzowa faszerowana krupniokiem i panczkraut)

 

III Festiwal Śląskie Smaki, Racibórz 2008

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Ornontowic (Szpajza wiśniowa, Rosół z perliczki z makaronem, Perliczka duszona z pasztecikami, kalarepą, kalafiorem i sałatą)

II miejsce – Radio 90 (Bita śmietana z truskawkami, Żur śląski z koperkiem, Karminadel z niespodzianką, kalarepą na gęsto i młodą kapustą ze skwarkami)

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Udorza (Karp oblany masłem, Zalewajka, Jaskółcze gniazda)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śląskiego (Pasztet z królika z sosem śliwkowym i żurawiną, Żur z królika z ziemniakami, Pieczone gołębie z boczkiem z czarnymi kluskami i modrą kapustą)

II miejsce – Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Silesia” z Międzybrodzia Bialskiego (Babka z tarcizny, Śląska polewka, Królik w śmietanie)

III miejsce – WAKO Zabrze (Kołocz z posypką, Wigilijna zupa z porów z grzankami, Polędwica szpikowana, czarne kluski i sałatę z selera polewanego zrumienionym masłem)

 

IV Festiwal Śląskie Smaki, Pszczyna 2009

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Koło Gospodyń wiejskich z Kobiernic (Rogaliki "Niebo w gębie", Kwaśnicorka na wędzonce, Kaczka nadziewaczka, szaro-białą klucha i modro kapucha)

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej (Kopa pszczyńska "co kopie", Krem brokułowy, Rolada z dziczyzny, kluski fusiate i modra kapusta z boczkiem)

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Owsiszcz (Krokiety z farszem cebulowym, Chrusty, Rosół z kury ze swojskimi nudlami, Kaczka pieczona nadziewana warzywami z sosem, kluskami i modrą kapustą)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Kilerów Dwóch z Mysłowic (Hekele na tostach chleba razowego, Agrest w maclu na mioduli, Płucka na kwaśno, Golonko z kapustą kiszoną i śląskim szałotem)

II miejsce – Restauracja "U Przewoźnika" z Tychów (Ajerkuchy z apfelmusem, Bryja z gniecionym kartoflem, Kaczka z jabłkami, kluskami czorymi z biołymi, kapustą młodą dymfowaną) 

III miejsce – Restauracja „Frykówka” z Pszczyny (Jabłecznik "jak u mamy" podawany z sosem goździkowym, Żur w bochnie chleba z grzybami, Żebro Adama podawane z pieczonymi ziemniakami w otoczeniu kapusty zasmażanej z dodatkiem grzybów)

 

V Festiwal Śląskie Smaki, Złoty Potok 2010

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Team rodzinny z Czarkowa (Placki ziemniaczane z gulaszem z sarny, Rosół z pierogami z czarnej kaczki, Przepiórki w sosie własnym z różyczkami puree i szparagami w sosie śmietanowym)

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej (Pasztet z kurczaka z sosem czosnkowym, Żur pieczarkowy z makaronem, Sznycle w workach z ziemniakami i buraczkami)

III miejsce – Zespół Folklorystyczny "Familijo" ze Skrzyszowa (Ciasteczka drożdżowe z powidłami, Zupa fasolowa ze śmietaną i ziemniakami, Pieczeń cielęca z kluskami i surówką z kapusty)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Kilerów Dwóch z Hotelu Qubus z Katowic (Wędzona pierś z gęsi z sałatką śląską, Deser z rabarbaru, Zupa - duet kremowy z dyni i pokrzyw, Udko kaczki z kluskami tartymi i kwaśnymi jabłkami)

II miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny (Parfait z chałwy, Rosół z kluseczkami, Udko z gęsi nadziewane porą i jabłkiem z zielonymi kluskami)

III miejsce – Ośrodek Rekreacyjno-Szkoleniowy „Zagroń” z Istebnej (Kołacz z borówkami, Maćki w kapuśnicy, Wędzonka z kapustą)

 

VI Festiwal Śląskie Smaki, Gliwice 2011

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej (Polędwiczka z suma z Jeziora Goczałkowickiego wędzonego w sosie musztardowo-miodowym z pieczonym chlebem tostowym, Rosół z kaczki ze swojskim grubo krojonym makaronem i kluseczkami z wątróbki, Udka z kaczki z fusiastymi kluskami i burakami z chrzanem)

II miejsce – Team rodzinny z Czarkowa (Krupniok śląski, Żymlok, czyli bułczanka, Zupa szpinakowa, Cielęce kotlety mielone ze szpinakiem na gęsto i młodymi marchewkami z przepalonym masłem i bułką tartą)

III miejsce – Zespół Folklorystyczny "Familijo" ze Skrzyszowa (Placek z rabarbarem, Kotłówka wieprzowa, Werflajsz i wątroba z fetu)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Żarek (Sernik z sosem z żurawiny, Zupa cebulowa po śląsku, Kaczka z jabłkami i żurawiną, pęczakiem prażonym i modrą kapustą)

II miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny (Perły księżnej Daisy: lodowy deser makowy z sosem karmelowo-rumowym, Książęce flaczki z gęsi, Dworska roladka z gęsi z jabłkiem, gruszką i śliwką z czarnymi kluskami)

III miejsce – Restauracja „Valdi Plus” z Mikołowa (Comber z królika z konfiturą z borówki i ajerkuchami z dynią, Zupa z oberiby z krupami i gołębia, Bażant konesera w towarzystwie śliwek, soczewicy i koziego sera)

 

VII Festiwal Śląskie Smaki, Chorzów 2012

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Team rodzinny z Czarkowa (Schab wędzony, pasztetowa, salceson i chleb, Rosół z bażanta i wołowiny z makaronem z jaj przepiórczych i klopsiki z bażanta i wołowiny, Rolada mięsna z jelenia, śląskie kluski białe i ciemne, kapusta białą i czerwona po śląsku i kompot z dyni)

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej (Kopa pszczyńska, Barszcz na wędzonce z grzankami, Płonąca kita wieprzowa, chrupiące kluski ziemniaczane z dipem czosnkowym i młodą kapustką)

III miejsce – Nina z Familijom z Tarnowskich Gór (Makowy maszkyt, Zupa z bani, Królik w śmietanie z ziołowymi kluseczkami i surówką z kiszonej kapusty)

 

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych z Katowic (Śledziowe trio, Zupa z dyni, Golonka confit podaną na panczkraucie z sosem piwnym)

II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych z Raciborza (Szpajza, Ajnlauf, Jaskółcze gniazda z kluskami śląskimi i modrą kapustą)

III miejsce – Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Żarek (Legumina z kaszy manny z sosem truskawkowym, Żur z białą kiełbasą, Polędwiczka wieprzowa z grzybami, pęczakiem i modrą kapustą)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Restauracja „EM” z Koziegłów (Ciasto marchewkowe, Kurzina, czyli zupa z pokrzyw, Rolada z udka króliczego z sosem, cimorajdą i buraczkami)

II miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny (Strudel z szarą renetą, zatopiony w sosie waniliowym i makowym, podawany z bakaliową mieszanką w glazurze miodowej, Zupa kapuściana na słodkiej kapuście serwowana z żeberkami cielęcymi i grzanką z hauskyjzą, Comber jagnięcy z kozim serem podany na kaszotto z warzywami, w towarzystwie sosów żurawinowego i miętowego)

III miejsce – Hotel Podkowa **** Spa&Wellness z Siewierza (Hekele na pieczywie brioche z jajkiem przepiórczym oraz puszystym sosem musztardowym, Oberiba z ziemniakiem fondant i mieszanką ziół, Rolada śląska w wydaniu nowoczesnym z kluską i ziemniakiem rosti na musie z kalafioru i trufli)

 

VIII Festiwal Śląskie Smaki, Bielsko-Biała 2013

 

W kategorii amatorów:

I miejsce – Team rodzinny z Czarkowa (Wulkan z sałatką jarzynową, Zupa z grzybów leśnych, Kotlet schabowy z kością z młodą kapustą i młodymi ziemniakami)

II miejsce – Nina z Familijom z Tarnowskich Gór (Pikelsznita z ajerkoniakiem, Zupa marchewkowa z wintbojtlem, czyli ptysiem, Królik pieczony jako zając, białe kluseczki, surówka z modrej kapusty i borówek leśnych)

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Kostkowianki z Kostkowic (Wąwoziki, Wiejska szczawiówka, Gicz cielęca na placku polana sosem z kurek)

 

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce – Dziewczyny z gastronoma z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (Wuszt, jakiego nigdzie nie ma z czerwonym sosem, Zupa na beztydniu, Niedzielne żeberka z kartoflami na bogato z babcinego piekaroka z burakami)

II miejsce – Chłopcy z gastronoma z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (Tatar ze śledzia z kwaśną śmietaną, Czośnianka oraz golonka zapiekana w sosie piwnym z konfiturą z czerwonej cebuli)

III miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej za (Domowa zupa z pokrzyw, Rolady cielęce z nadzieniem borowikowym podane na postumencie ze zwoju grysikowego w asyście modrej kapusty z rodzynkami sułtańskimi na ciepło, Wytworna krówka)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce – Restauracja „Stara Piekarnia” z Pszczyny (Przetwory z książęcej spiżarni: smalczyk z gęsi z jabłkiem i cebulką w towarzystwie ogórka małosolnego, pasztet z gesi z confie gruszkowo-wiśniowo-śliwkowym, wędzona w dymie olchowym pierś z gęsi z marynowaną opieńką, Chłodnik z botwniki z jajkiem przepiórczym, Grasica cielęca z prawdziwkami i szalotką podaną z plackami z gruszki z sosem z czarnej porzeczki i pigwy)

II miejsce – Restauracja „Frykówka” z Pszczyny (Ciasto rabarbarowe z posypką na musie truskawkowym, Zupa z tartego chrzanu z wędzonką i jajkiem, Zając pszczyński w sosie własnym, podanego z buraczkami glazurowanymi i kluskami kładzionymi)

III miejsce – Restauracja Hotelu Styl 70*** z Piasku koło Pszczyny (Świeży boczek sous vide z sosem piwno-chrzanowym na powidłach z suszonych śliwek, Pikantny krem z oberiby z suszonym bekonem i długo gotowanym jajkiem, Polędwica z sarny sous vide z krupniokiem z chutney'em z bruszwicy i jabłek podaną z ziemniakami foie gras i pianką tymiankową) 

 

IX Festiwal Śląskie Smaki, Zawiercie 2014

 

W kategorii amatorów:

I miejsce - Kostkowianki (Jaglak po jurajsku, Zupa krem z pieczonego selera w asyście chrupiącego boczku, Kotleciki jagnięce na ziemniakach w łospie w towarzystwie musu rabarbarowego i duszonej pokrzywy)

II miejsce - KGW Udórz (Galareta wieprzowa, Zupa z perliczki ze swojskim makaronem, Dzik w całości obłożony kaszą gryczaną i duszoną kapustą)

III miejsce - Nina z Familijom z Tarnowskich Gór (Tort czekoladowo-rumowy, Zupa dyniowa z kaczym pasztecikiem, Roladki z królika na młodej kapuście i chrupiącej klusce)

 

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce - Kucharska Brygada - Zespół Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej (Grillowana cukinia faszerowana kolorowymi warzywami w asyście ziemniaczanych chipsów, Aksamitny sernik z korzennym aromatem, polany białą czekoladą, Polędwiczka wieprzowa w cieście drożdżowym, faszerowana pieczarkami i śliwkami w sosie, z dodatkiem kolorowego puree i z musem pietruszkowym w otoczce buraczka)

II miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim (Lynga z krupniokiem, Zupa z jarmużu, Karminadel z harynkiem, duszone liście młodej kapusty, mus jabłkowo-chrzanowy)

III miejsce - Cwaniary z Gastronoma - Zespół Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej (Panna cotta z chrzanem i sosem ze świeżego buraka, Krem z czerwonej kapusty podany ze smażonym podgrzybkiem i chipsem bekonowym, Comber z szaraka otulony czosnkiem niedźwiedzim, aromatyzowany drewnem jabłoni podany w towarzystwie klusek kładzionych z pokrzywą, sosem ze śliwek węgierek oraz młodą karotką glazurowaną płatkami róży)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce -  Restauracja Kapias z Goczałkowic (Marynowany w pokrzywach polski rozbef pieczony z dodatkiem soli lawendowej, Kwiaty cukinii nadziewane wiejskim serem, Nalewka, Zupa z korzenia pietruszki z dodatkiem oliwy z dyni, szczawiku zajęczego, kwiatu kocimiętki, Gęś goczałkowicka gotowana w tłuszczu, pęczak, nasiona słonecznika, sałatka kwiatowa skropiona syropem z mniszka lekarskiego)

II miejsce - Restauracja Em w Koziegłowach (Zawijaniec drożdżowy z czarnym bzem i kruszonką podany z kremem z zsiadłego mleka, Zalewajka po koziegłowsku z białym serem, Gołąb w marynacie korzennej podany na kaszy pęczak z modrą kapustą zaprawianą śliwką marynowaną w occie)

III miejsce - Karczma Rogata w Bielsku-Białej (Pasztet z królika i gęsi z suszoną żurawiną i powidłami śliwkowo-czekoladowymi, Tradycyjny schab z kością w 3 marynatach podany z chipsami z kwaka, marchewką w miodzie lipowym, młoda kapustą i grillowanymi ziemniakami, Ciasto pół-francuskie z bryndzą)

 

X Festiwal Śląskie Smaki, Wisła 2015

 

W kategorii amatorów:

I miejsce - Ośrodek Karina z Wisły (Kołocz wiślański z łowocami i herbatą z rozmajytymi zielinami, Bryndzula z ziemniokami, Żebroczka wiślańska)

II miejsce - Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Szpajza w stylu art, Chudo Jewa, Rolada wołowa z kluskami śląskimi i modrą kapustą)

III miejsce - Rada Powiatowa KGW w Kłobucku (Gołąbki z kaszą jaglaną, Ciasto z manną i jabłkami na ciepło, Zupa grzybowa z pulpecikami, Bitki z karkówki duszone w ziołach z cebulką, ziemniaczkami kulkami z panierowaną młoda kapustą)

 

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce - Paula i Dima z Zespołu Szkół Handlowych i Gastronomicznych w Bielsku-Białej (Krem z botwinkim, Rostbef z modrą kapustą i kluskami, Szpajza z siana)

II miejsce - Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Żarek (Ciasto rabarbarowe z budyniem muśnięte sosem wiśniowym, Zupa krem z łakotnym zielem i porem, Kaczka z karmelizowanymi buraczkami i młodą kapustą oraz sosem malinowym w asyście pieczonych ziemniaczków)

III miejsce - Zespół Szkół Handlowych i Gastronomicznych w Bielsku-Białej (drużyna II) (Placki z pokrzywy s sosem z czosnku niedźwiedziego, Zupa z kalarepy, Policzki wołowe w sosie własnym z puree z cieciorki i nowalijką)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce - Restauracja Hotelu Spa Laskowo w Jankowicach k. Rud (Wędzona słonina podana z pieczywem z palonym sianem, Żurek śląski na maślance, Przepiórka z młodymi ziemniakami)

II miejsce - Restauracja Frykówka​ z Pszczyny (Śliwki węgierki duszone w miodzie wrzosowym podane z orzechowym twarożkiem, kruszonką i sosem karmelowym,
Zupa chlebowa z lubczykiem i selerem naciowym na wywarze z domowej kury podana z żółtkiem na miękko, Ogon wołowy duszony w czerwonym winie z warzywami podany na gołąbku z ozorków, kaszy pęczak i chrzanu z szalotką, kurkami i grillowaną cukinią)

III miejsce - Chata Olimpijczyka z Wisły (Podgardlina i wątróbka wieprzowa z cebulą, Kapuśnica z ziemniakami i suszonymi borowikami, Placki ziemniaczane zapiekane ze śmietaną i masłem, czyli placki szkubane)

 

XI Festiwal Śląskie Smaki, Katowice 2016

 

W kategorii amatorów:

I miejsce - Beskidzka Rodzina z Bielska-Białej (Parzybroda z Gronia – gronica na kwaśno z fasolą i ziemniakami, Pierogowy mix w okrasie: pierogi z jagnięciną, bryndzą i szczawiem, Placek z rabarbarem podany z sosem z cukru palonego ze śmietanką)

II miejsce - Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku (Botwinka z jajkiem sadzonym i ziemniakami, Królik w sosie musztardowo-śliwkowym z ziemniakami w mundurkach i kalafiorem panierowanym, Babeczki jaglane z owocami i rabarbarówką)

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Udórz (Karp wędzony, Zupa szczawiowa z jajkiem gotowanym na twardo zaciągnięta słodką śmietanką, Gęś nadziewana mięsem i podrobami, młoda kapusta zasmażana z koperkiem i szczypiorkiem, pęczak z porem i selerem naciowym)


W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce - Zespół Szkół Gastronomicznych im. Wł. Morcinka w Katowicach (Śledź w pianie z maślanki z marynowanymi warzywami, chrupiącym chipsem z chleba razowego i sosem musztardowym z miętą, Krem z chrzanu z prażonymi orzechami, jajkiem przepiórczym i oliwą koperkową, Golonka z paloną kaszą gryczaną, karmelizowaną cebulą, brukselką, mini marchewką, żelem z buraka, chipsem z korzenia pietruszki i redukowanym sosem demi glace)

II miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Cogito w Siemianowicach Śl. (Hekele na musie ogórkowym, Duet zup oberiby i bani, Schab po sztygarsku podany z szałotem śląskim)

III miejsce - Gryfne Dziołchy z Browarnika, Zespół Szkół nr 7 w Tychach (Gołąbki w rosole z klopsikami (rosół z gołębi), Żeberka cielęce w marynacie miodowo-musztardowej na kapuście kiszonej z kminkiem oraz ziemniakami confit, Różyczka sztrudla jabłkowego podana w pianie cynamonowej z rodzynkami)


W kategorii profesjonalistów:

I miejsce - Restauracja Kameralna, Hotel Piaskowy z Pszczyny (Krem z bani i papryki/wędzony pstrąg/dymka/pomidor, Sztygar/kluseczki/burak/krupniok/marchew z groszkiem, Szpajza cytrynowa i czekoladowa/porzeczki confit/owoce jagodowe/posypka)

II miejsce - Bukowa Karczma, Buczkowice (Kasza jaglana , żurawina, śliwowica podbeskidzka, bundz, ostrężyny, orzech laskowy, Kwaśnica na głowiźnie jagnięcej z pierogiem z combra, podwędzanym sianem z pora, Wędzony filet z pstrąga, z wątróbką z pstrąga, boćwinką, bryndzą i pęczakiem aromatyzowany herbatką z pstrąga z lubczykiem)

III miejsce - Restauracja Hotelu Spa Laskowo (Krupniok, chrupiące jajko, krem z zielonego groszku, Comber z królika, kluski śląskie, marchewka, sos śmietanowy, Kruchy ptyś, jabłko, rabarbar)

 

XII Festiwal Śląskie Smaki, Koszęcin 2017

 

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce - Kacper i Wiktoria ZSE im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim (Gołąbek z kaszą orkiszową i grzybami oraz sosem grzybowym, Zupa krem ze skorzonery na kaczym wywarze z kuleczkami mięsnymi w ziołowej panierce oraz czipsem ze skorzonery, Policzki wieprzowe z purre z pieczonym czosnkiem, sosem rabarbarowym, groszkiem cukrowym, pietruszką, czipsami warzywnymi, kruszonką ziołową oraz tiulem)

II miejsce - Tyskie Łobuz - Zespół Szkół nr 7 w Tychach (Batonik z musem i kremem żurkowym, Zupa piwna z twarogiem i chipsem z boczku, Królik sous vide, sos rabarbarowy, puree z bobu, szparagi z masłem palonym)

III miejsce - Gryfne Kuchciki - Technikum Gastronomiczne w Tarnowskich Górach (Śląskie racuchy z jabłkiem podane na musie z rabarbaru oraz owocami lata, Dyniowa zupa z kluskami kładzionymi, Pierś z gęsi z puree chrzanowym oraz sosem śliwkowym podana z młodymi karmelizowanymi marchewkami i cukinią)

 

W kategorii amatorów:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Wygodzie (Racuchy z jabłkami i cukrem pudrem, Zalewajka na wędzonce, Pierogi z kapustą kiszoną i grzybami leśnymi)

II miejsce - Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku (Ciasto murzynek i ciasto akacjowe, zestaw nalewek zdrowotnych, Zupa baniowa z zacierkami, Kacze udka duszone z jabłkiem we własnym sosie, kasza jęczmienna w warzywach, buraczki zasmażane)

III miejsce - Kulinarne Nawigacje (Nabombany faworek, Owocowa breja z bezowymi chmurkami, Czorne pierogi z waniliową zołzą)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce - Restauracja Zagłębie Smaku, Hotel Holiday Inn Dąbrowa Górnicza (Szpajza cytrynowo-kakaowa, chutney z rabarbaru, tuile z truskawek i chili, sos kogel-mogel, czekoladowa ziemia, Żur Śląski, chrupiący boczek, kluseczki grzybowe, piana chrzanowa, Rolada Śląska, modra kapusta, papier ryżowy, kluseczki śląskie, młoda marchew)

II miejsce - Restauracja Orzech i Miód, Hotel Spa Laskowo (Żebro wołowe, marynowana czerwona kapusta, Kartoflanka, Comber z jelenia, bigos z jarmużu, kopytka z palonym sianem)

III miejsce - Qubus Hotel Bielsko-Biała (Wątróbka/krupniok/koper/ogórek, Borowik/szalotka/żółtko/mini marchew/pietruszka, Dzik/topinambur/demi-glace z słonecznikiem/słodki ziemniak/młody jęczmień)

 

XIII Festiwal Śląskie Smaki, Pszczyna 2018

 

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Tarnowskich Gór (Sernik po naszymu, Grzybionka, Tarnogórski dzik)

II miejsce - ZSE Wodzisław Śląski (Budyń czekoladowy/sos wiśniowy i miętowy, Chłodnik z botwinki, Rolada z dziczyzny/skubańce/warzywa karmelizowane)

III miejsce - Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (Makówka, Krem z botwiny, jajo przepiórcze w gniazdku, Pieczona polędwica z dzika z kapustą, kaszą w leśnych aromatach )

 

W kategorii amatorów:

I miejsce - KGW Ćwiklice (Tatar z gęsich piersi i babka ucierana na gęsim smalcu, Udka gęsie faszerowane kaszą gryczaną i wątróbką, Pipki gęsie (zupa gulaszowa)

II miejsce - Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku (Tort marchewkowy i miodzianka; Niedzielny rosołek z perliczki, domowy makaron, Kąski z gąski w sosie własnym z owocami suszonymi, młoda kapusta zasmażana z pomidorami, siwe kluski)

III miejsce - KGW Wisła Wielka (Galert wieprzowy, Wywar ze świniobicia podawany z gorącymi ziemniakami, Golonko, ciaperkapusta)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce - Restauracja Zagłębie Smaku, Hotel Holiday Inn Dąbrowa Górnicza (Śledź hekele/ szałot / puree z brzoskwini, Wodzionka / tarty parmezan /żółtko/czosnkiem / majeranek/ podpłomyk, Żebro wołowe/Otrzewna/Krupniok/kapusta czerwona/kokos/gruszka/burak)

II miejsce - Restauracja Frykówka (Lody z koziego mleka i miodu wrzosowego, kamień z bialej czekolady w towarzystwie gruszkowo-rabarbarowego kołacza z kruszonką owsianą, Krem z polskich raków błotnych lub szlachetnych z oliwa koperkową i plastrami kalarepy, Gołąb konfitowany w gęsim tłuszczu z zapiekanym pasternakiem podany z zielonym orzechem włoskim ze słodkiej zalewy i demi glace z gołębia)

III miejsce - Restauracja Enklawa (Dojrzewający schab ze szpajzą chrzanową, Krem z żuru na zakwasie z mąki razowej z maślanką, Pieczony filet z sandacza z pęczakiem prażonym w „Tyskim Książęcym”, z musem z mango i selera i chrupkimi nowalijkami)

 

XIV Festiwal Śląskie Smaki, Rudy 2019

 

W kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim – Drużyna I (Zupa z czosnku niedźwiedziego, Przepiórka faszerowana kiszoną kapustą i kaszanką, kaszotto z grzybami, sos piwny, karmelizowane warzywa, Ciasto niespodzianka z dodatkami)

II miejsce - Dziewczyny ze Śląska – Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach (Kołoc jabłkowy w nowoczesnym wydaniu: jabłko/wanilia/cynamon/mięta, Chłodnik z botwinki: botwinka/ogórek/pokrzywa, Królik w śliwkach: królik/śliwka/pietruszka)

III miejsce - Drużyna Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych z Piekar Śląskich (Amuse-Bouche ze szpajzy cytrynowej z owocami i ziemią czekoladowo-orzechową, Piankowa zupa z modrej kapusty z chrupiącymi skwarkami i chipsami z jabłka, Karminadle z boczkiem, soczewicą, pieczone w tymianku, podane z różanymi kartoflami i pieczonymi burakami na occie balsamicznym i miodzie)

 

W kategorii amatorów:

I miejsce - Rudzanki z Rud (Kreple z kartoflami, Rudzki żurek, Karminadle z filungiem z sosem z grzybów leśnych, młode kartofle, czerwone buraczki „po naszymu”)

II miejsce - Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku (Kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką, domowa nalewka np. rabarbarowa, Kluseczki z wątróbką na rosole, Karkówka duszona w sosie z kopytkowymi placuszkami i młodą kapustą zasmażaną)

III miejsce - Stowarzyszenie „Krzewienia Kultury i Dawnych Tradycji Gminy Wręczyca Wielka” (Tatar z jelenia z żółtkiem przepiórczym, Zupa grzybowa z lanymi kluseczkami, Rolada z jelenia, młoda kapusta zasmażana z koperkiem, kotlety ziemniaczane)

 

W kategorii profesjonalistów:

I miejsce - Restauracja Leśna Perła z Rudzińca (Konfitowany boczek z hauskyzją chrzanową, Botwinka z przepiórczym jajkiem, Pierś i pieczeń z bażanta z kopytkami z pieczonego ziemniaka oraz z krupniokiem i czerwoną kapustą)

II miejsce - Drużyna Malinowego Dworu z Katowic (Placek ziemniaczany ze śledziem w burakach, Ajlauf z kalafiorem, Krupniok w boczku z panczkrautem z ogórkami w miodzie)

III miejsce - The Piano Tychy (Czarny pączek nadziewany kaszanką/puree z jabłka/chrust z boczku/sos rabarbarowy, Krem z żurku na zakwasie/pieczony czosnek/żółtko panierowane/karmelizowana cebula/puree z borowika/oliwa majerankowa/czips z krupów/boczek wędzony, Policzek z jelenia/panczkraut w ziołowej kruszonce/grzybowy demi-glace na dziczyźnie/smażony bób/karmelizowane marchewki/puree z pasternaku)

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)