Promocja produktu turystycznego, produktów tradycyjnych, w konkursie kulinarnym uczestniczą profesjonaliści i amatorzy. Po każdym festiwalu wydawana jest broszura z przepisami.
Co roku w maju odbywa się Festiwal Kuchni Regionalnej "Polski i Słowacki sposób na ziemniaka". Program obejmuje degustacje potraw, występy artystyczne zespołów z Polski i Słowacji oraz zabawę taneczną. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Bielsku - Białej oraz Urząd Miejski w Czechowicach - Dziedzicach
Podczas jarmarku swoje wyroby zaprezentują firmy z różnych regionów Polski, produkujące żywność metodami tradycyjnymi.
Impreza plenerowa o charakterze rodzinnym. Konkursy i popisy kulinarne związane z potrawami z pstrąga (Pstrągarnia w Złotym Potoku jest jedną z najstarszych w Europie).
Cykliczna impreza mająca na celu popularyzację polskiej tradycji sztuki kulinarnej przyrządzania dań z baraniny i jagnięciny, ratowanie tradycji owczarstwa, promocję kapel.
Zwyczaje dożynkowe, występy zespołów folklorystycznych, Msza św. Dożynkowa. Całodzienne pokazy wypieku chleba w zabytkowym piecu, kiermasz wyrobów piekarskich i ciastkarskich. Kuchnia regionalna.
Impreza mająca na celu zapoznanie zwiedzających z tradycjami pszczelarskimi na Śląsku. Pokaz pobierania oraz odwirowania miodu, degustacja i kiermasz wyrobów pszczelarskich.
Jesienne zajęcia gospodarskie. Pieczenie kartofli w ogniskach i kociołkach, smażenie placków na blasze. Występy zespołów folklorystycznych. Impreza prezentująca jesienne prace polowe, takie jak: wykopki, deptanie i kiszenie kapusty, łuskanie grochu. Występy folklorystyczne, gry i zabawy./ źr. Park Etnograficzny
W ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów" - X edycja imprezy promująca dania i produkty regionalne woj. śląskiego. Na estradzie wystąpią czołowe kabarety i kapele śląskie oraz zespoły folklorystyczne.
Cykl imprez, które służą lepszemu poznaniu kultury żydowskiej. W święcie uczestniczą mieszkańcy Lelowa i okolicznych miejscowości, a także Żydzi z Izraela.
Prezentacja bożonarodzeniowych zwyczajów na Śląsku: kolędnicy, mikołaje, herody, kiermasz świąteczny, a także tradycyjne potrawy wigilijne regionów województwa.
Bicie rekordu w gotowaniu kwaśnicy.
Impreza odbywa się w ramach Dni Pszczyny. Impreza ma charakter konkursu kulinarnego, na którym KGW oraz restauratorzy przygotowują konkretną konkursową potrawę. Liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, pokazy.
Impreza plenerowa, której głównym punktem jest pieczenie prażonek w żeliwnym kotle wypełnionym 200 kg wsadem. Podczas imprezy odbywa się konkurs pieczenia prażonek, w którym uczestniczą mieszkańcy Poręby i wszyscy miłośnicy tej potrawy. Imprezie towarzyszą występy artystyczne, a kończy zabawa taneczna.
Degustacja potrawy przygotowanej przez KGW z Kochanowic, występy artystyczne. Ciapkapusta jest wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa śląskiego.
Zakończenie wakacji: Święto Kluchy w Kroczycach to festyn rodzinny na zakończenie wakacji organizowany przez tamtejszy Dom Kultury. Punktem kulminacyjnym imprezy jest turniej kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego panie przygotowują różnego rodzaju kluchy, kluski czy też makarony.
Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego - konkurs kulinarny na najlepsze i najsmaczniejsze dania, w którym ocenia się także wygląd i dobór potraw, udekorowanie stołów oraz ogólny wyraz estetyczny prezentowanych stanowisk. Biorą w nim udział przedstawiciele lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie stowarzyszeń regionalnych, prezentując dziedzictwo kulinarne naszej małej ojczyzny w postaci potraw i napojów, wywodzących się z tradycji tutejszych terenów.