Osiedle patronackie Huty Silesia

Miejscowość:
Rybnik
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Rybnik jest starym miastem, położonym w południowej części Górnego Śląska. Przez stulecia pozostawał w rękach możnych rodów szlacheckich, które posiadały tutaj okazałą rezydencję. Mieszkańcy miasta zajmowali się handlem, rzemiosłem oraz… hodowlą ryb w stawach, czyli rybnikach. Duże zmiany nastąpiły dopiero w drugiej połowie XVIII wieku i w stuleciu następnym, kiedy okolica ta dostała się pod panowanie pruskie. Już w 1753 roku ówczesny właściciel Rybnika, hrabia Emanuel Węgierski uruchomił w Paruszowcu niewielki z początku zakład żelazny. Po 35 latach przedsiębiorstwo wykupił od Węgierskich sam król pruski. Pod zarządem państwowym firma rozwinęła się, produkując m.in. na potrzeby pruskiej armii. Korzystne okazało się także doprowadzenie do Paruszowca i pobliskich Piasków linii kolejowej. W 1864 roku firmę sprywatyzowano, a nabywcą okazał się berliński finansista, Izydor Marmoth. Pod koniec XIX wieku huta w Paruszowcu została wreszcie przekształcona w spółkę akcyjną o nazwie Eisenhütte Silesia (Huta Żelaza Silesia). Wtedy zasłynęła ona z produkcji przedmiotów codziennego użytku, a szczególnie emaliowanych garnków. W latach II wojny światowej w hucie produkowano m.in. pancerfausty. Po wojnie, w czasach PRL, poszukiwane były rybnickie garnki czy lodówki. Niestety, po przekształceniach ustrojowych 1989 roku, huta została zlikwidowana. Jedną z interesujących pozostałości po Hucie Silesia jest osiedle robotnicze, którego pozostałości możemy zobaczyć nieopodal dawnych zabudowań zakładu. Trójkondygnacyjne, ceglane familoki stoją przy ul. Przemysłowej oraz przy ul. Słonecznej. Na ich zapleczu znajdują się zabudowania gospodarcze. Przy ul. Mikołowskiej zaś wznosi się willa z mieszkaniami przeznaczonymi niegdyś dla kadry zarządzającej Huty Silesia. Pięknie odnowione familoki zobaczymy także przy ul. Ogrodowskiego, w Paruszowcu Piaskach.

Wyświetlenia:  327
Lokalizacja:

Ul. Przemysłowa
Rybnik
Gmina: Rybnik
Powiat: Rybnik


Region turystyczny: 
Śląsk
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rybnik
0.66 km
Rybnik
0.90 km
Rybnik
1.89 km
Gastronomia w pobliżu
Rybnik
0.74 km
Rybnik
0.76 km
Rybnik
0.85 km
Wydarzenia w pobliżu
Rybnik
2024-09-14
2.03 km
Cykl ten skierowany jest do wielbicieli monet, banknotów i innych znaków pieniężnych. Wydarzenie towarzyszy jarmarkowi staroci, odbywającemu się przeważnie w drugą sobotę miesiąca na rybnickim deptaku. Spotkanie będzie okazją do wymiany i katalogowania monet oraz do dyskusji na temat ich pochodzenia, kręgu ich użytkowników, czy też określenia dodatkowych funkcji poszczególnych egzemplarzy.
Rybnik
2024-09-20
2.03 km
W każdy trzeci piątek miesiąca zapraszamy Państwa na „Spotkanie przy kawie z rodzina zastępczą” podczas których będzie można zaczerpnąć informacji na temat rodzicielstwa zastępczego oraz zapoznać się z procesem kwalifikacji kandydatów na rodzinę zastępczą. Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku, rybnickie rodziny zastępcze oraz przedstawiciele akcji Rybnickie Bajtle będą do Waszej dyspozycji . Przyjdź, napij się z nami kawy, spędź czas w miłym gronie.
Rybnik
2024-09-21
2.03 km
Razem z Czesławą Brańską/ "Roszady z Szuflady" stworzymy coś z niczego. Ideą spotkania jest propagowanie upcyklingu - nie wyrzucaj, wykorzystaj. Spotkanie rękodzielnicze dla każdego! Tematem przewodnim będzie lawenda. Zapraszamy do udziału! Wstęp wolny, bez zapisów.
Rybnik
2024-09-09
2.03 km
Zajęcia w Teatrze Ziemi Rybnickiej, w sali baletowej!! Spotkanie oddechowo-relaksacyjne skierowane do starszych osób. Ćwiczenia przepony i toru przeponowo-brzusznego. Prosta gimnastyka dla każdego. Proponowane ćwiczenia opierają się na pracy z wyobraźnią i korzystają z różnych gadżetów dostępnych dla każdego. Regularny śmiech dotlenia organizm, usuwa toksyny, wyzwala hormony szczęścia, czyli endorfiny i wzmacnia odporność.
Rybnik
2024-07-16
8.46 km
Zobacz z nami jak wyglądała kiedyś praca kobiet w czasach I i II wojny światowej. Muzeum Śląskie w Katowicach udostępniło wystawę o pracujących w przemyśle kobietach zatytułowaną „ZAKAZY, WYKLUCZENIA, PRZESĄDY. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle” Zabytkowej Kopalni Ignacy.