Hekele - śląska sałatka śledziowa

Odsłuchaj tekst

Hekele - śląska sałatka śledziowa.

Danie jest serwowane przez Restaurację SmaQ Food & Wine (Q Hotel Plus Katowice), która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

 

Wideoksiążka Kucharska Śląskie Smaki:

Sprawdzone przepisy:

Hekele podawano nie tylko w czasie postu, ale również w dni powszechne, a czasami na kolację w niedzielę. Jadano je zazwyczaj z ziemniakami, ale jest też druga wersja tej potrawy - hekele mielone na pastę, którą podaje się do pieczywa z masłem.
Mus musztardowy: ubić śmietankę wymieszać z musztardą, doprawić do smaku. Wszystkie składniki pokroić, doprawić do smaku solą i pieprzem. Ułożyć dekoracyjnie na talerzu, ozdobić musem musztardowym.
Śledzie, jajka, cebulę i ogórki kiszone (bez skóry) kroimy w drobna kostkę, doprawiamy musztardą i pieprzem, a następnie dokładnie łączymy wszystkie składniki. Podajemy z grzankami z chleba razowego lub tostowego.
Wszystkie składniki kroimy w słupki (wąskie paski), doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Osobno serwujemy główne składniki, sos oraz chrupiące pieczywo (świeżo pieczone). Podawane na zimni jendoporcjowo z pieczywem.

 

Wyświetlenia:  184