Golonko

Odsłuchaj tekst

Golonka najlepiej smakuje, kiedy ma dobrze wypieczoną skórkę oraz podana jest z zimnym piwem.

golonka

Potrawa jest serwowana w Pracowni Kulinarnej Basenowa w Żarkach, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Golonki należy umyć i osuszyć, następnie gotować w wodzie z zielem angielskim i liśćmi laurowymi przez 1 godz. Po ugotowaniu ostudzić i naciąć skórę w kratkę. Następnie zamarynować w piwie z majerankiem, mielonym kminkiem i czosnkiem na około 1 godz. Po zamarynowaniu zapiec w piecu konwekcyjnym nagrzanym do temp. 200oC przynajmniej 30 min.
Golonki płuczemy, zbyt słone moczymy w wodzie. Tak przygotowane zalewamy gorącą woda z przyprawami i gotujemy przez ok 30 min w szybkowarze z włoszczyzną
Gotowane golonko wieprzowe z ciaper kapustą: kapustę kiszoną trochę posiekać i ugotować z niewielką ilością wody z liściem laurowym i zielem angielskim. Ziemniaki gotujemy osobno, odcedzamy i zostawiamy wodę. Smażymy drobno posiekaną słoninę z cebulą pokrojoną w piórka. Dodać do ugotowanych ziemniaków i stłuc na purée.
Golonko z indyka marynujemy w przyprawach i warzywach. Zamarynowane gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu, przekładamy je do piekarnika, podsypujemy warzywami i zapiekamy. Mąkę, wodę i jajko zarabiamy w misce tworząc jednolite ciasto. Porcjując ciasto łyżką wrzucamy je do wrzącej osolonej wody. Ugotowane kluski przekładamy na patelnię ze stopionym masłem, chwilę przesmażamy. Młodą marchew gotujemy w osolonym wrzątku.

 

Wyświetlenia:  291