Szpajza cytrynowa

Odsłuchaj tekst

Szpajza cytrynowa

szpajza

Potrawa serwowana jest przez Restaurację Cysterską, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Żelatynę namoczyć w zimnej przegotowanej wodzie i rozpuścić w kąpieli wodnej, dodając łyżkę wrzącej wody. Cytryny umyć, sparzyć, osuszyć. Otrzeć skórkę, a sok wycisnąć. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym do białości, dodając skórkę cytryny i po łyżce soku z cytryn. Z dobrze schłodzonych białek ubić sztywną pianę. Do żółtek dodawać partiami ubite białka i żelatynę, lekko podmieszać. Gotowy krem wlać do salaterek i wstawić do lodówki.
Rozpuścić czekoladę białą i ciemną osobno w kąpieli wodnej, utrzeć żółtka z cukrem po 3 szt. dla każdej czekolady/ dodać czekoladę do żółtek oraz do masy z białej czekolady skórkę i sok z cytryny. Do masy dodać ubitą na sztywno pianę z białek i delikatnie wymieszać. Na koniec dodać rozpuszczoną żelatynę w 100 ml wody. Przełożyć warstwowo do pucharków powstałą masę i wstawić do lodówki by stężała.
Po przygotowaniu składników należy naświetlić jaja, a następnie wybić je i oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem. Żelatynę rozpuścić w małej ilości ciepłej wody. Ubić białka, dodać żółtka i dokładnie wymieszać. Masę podzielić na dwie części, do jednej powoli wlewać sok z cytryny, dodać startą skórkę, doprawić do smaku i dodać połowę żelatyny. Masę porcjować i przełożyć do chłodnego miejsca do stężenia.
Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą pianę do momentu, aż cukier będzie całkowicie roztarty. W międzyczasie rozpuścić w szklance wody 5 łyżek żelatyny w proszku i ostudzić. Ubić białka na sztywną pianę i połączyć z żółtkami, dalej ucierać. Na koniec do masy wlać ostudzoną żelatynę.
Siano podzielić na dwie części, z jednej sporządzić mocną esencję z dodatkiem wina białego a drugą część spalić. Śmietankę podgrzać, dodać esencję i troszkę siana palonego.

 

Wyświetlenia:  63