Kopa Ornontowicka

Odsłuchaj tekst

Receptura przygotowywania deseru o nazwie kopa ornontowicka sięga ponad 45 lat i jest ściśle związana z pałacem w Ornontowicach. Kopa to deser przygotowany na bazie pieczonych placków kokosowych, przełożonych bitą śmietaną oraz owocami i bakaliami nasączonymi w spirytusie.

Kopę ornontowicką wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych i nagrodzono podczas Festiwalu „Śląskie Smaki” Złotym durszlakiem.

Kopa ornontowicka jest serwowana przez Cukiernię Cichoń, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Białka z cukrem ubić na sztywną pianę na gorąco (tzn. włożyć garnek z białkami i cukrem do miski z ciepłą wodą ok. 40˚C), do ubitych białek dodać wiórki kokosowe ciągle mieszając, następnie formować placki różnej wielkości od największego do najmniejszego (aby potem można było nadać ciastu kształt kopca) na formie wyłożonej papierem i piec w piekarniku rozgrzanym do 180˚C.
Kruszony biszkopt ugniatamy z masłem i bakaliami (orzechami, kokosem, rodzynkami) i nasączamy żubrówką. Podajemy na talerzu z bitą śmietaną oraz gruszką o aromacie anyżu w formie wypukłej kopy przyozdobionej melisą.
4 jajka ubijamy z 8 łyżkami cukru i cukrem waniliowym, a następnie ucieramy z 2 kostkami masła. Łączymy krem masłowy z pokruszonym biszkoptem i uprzednio namoczonymi w spirytusie bakaliami. Formujemy kopę, którą dekorujemy ubitą śmietaną i owocami. Podajemy z małą kawą.
Z mąki, jaj, cukru, laski wanilii upiec biszkopt, bakalie posiekać, namoczyć w żubrówce, wymieszać z twarogiem. Po wcześniejszym odlaniu żubrówki, odlaną żubrówkę wykorzystać do nasączania biszkoptu. Pokroić biszkopt, przełożyć go masą serową i owocami.

 

Wyświetlenia:  466