Kołocz

Odsłuchaj tekst

Tradycyjne ciasto świąteczne, popularne na Górnym Śląsku, zwłaszcza podczas świąt, wesel i odpustów. Kołocz to drożdżowy placek, który przygotowuje się z nadzieniem z sera z bakaliami, maku lub jabłek i przyozdabia kruszonką.

Kołocz jest serwowany przez Cukiernię Cichoń, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Mąkę przesiać. Drożdże rozkruszyć w osobnym naczyniu, dodać cukier, trochę mąki i trochę letniego mleka. Poczekać, aż zaczyn wyrośnie. Do przesianej mąki dodać roztopione masło, resztę mleka, roztrzepane jajka, zaczyn drożdżowy i szczyptę soli, następnie dobrze wyrobić i pozostawić do wyrośnięcia, po czym rozwałkować 2/3 ciasta na wysmarowaną blachę, resztę zostawić na warstwę wierzchnią kołocza.
Ciasto drożdżowe niby to każdy robi tak samo a inaczej smakuje. Czasem i gospodyni w kolejnych tygodniach inne otrzymuje smaki. I w tym jest właśnie największa zaleta tego kołocza z posypką. Zawsze jest inny!
Wyrobić ciasto drożdżowe, zostawić do wyrośnięcia. Przełożyć je na blachę i ułożyć owoce. Podsypać cukrem i wcześniej przygotowaną posypką. Na koniec po ostygnięciu posypać cukrem pudrem. Zaparzyć herbatę z zielin, dodać sok i cukier.
Jaja ubić z cukrem, dodać maślankę z olejem i powoli mąkę z proszkiem do pieczenia. Ciasto wyłożyć na blachę z papierem, zasypać grubo krojonym rabarbarem i wymieszaną posypką. Piec 1 godzinę w 180oC. Podawać z bitą śmietaną i posypać tartą czekoladą; można też podać z gałką ludów czekoladowych.
Mąkę przesiewamy przez sito. Z mleka i drożdży robimy rozczyn, który wlewamy do przesianej mąki. Jajka ubijamy z cukrem. Roztapiamy masło. Gdy rozczyn podwoi swoją objętość, dodajemy jajka z cukrem i wyrabiamy, dolewając roztopione masło. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż przestanie się kleić do rąk, na końcu dodajemy sól. Oddzielnie wyrabiamy wszystkie składniki na posypkę. Na blachę układamy ciasto, na które dajemy posypkę. Pieczemy do zrumienienia.

 

Wyświetlenia:  101