Szpajza cytrynowa

Odsłuchaj tekst

Tradycyjny śląski deser, tradycyjna receptura rodzinna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podawany z okazji wszystkich rodzinnych uroczystości.

Deser serwowany jest w Restauracji Szyb Maciej, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. 

Sprawdzone przepisy:

Żelatynę namoczyć w zimnej przegotowanej wodzie i rozpuścić w kąpieli wodnej, dodając łyżkę wrzącej wody. Cytryny umyć, sparzyć, osuszyć. Otrzeć skórkę, a sok wycisnąć. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym do białości, dodając skórkę cytryny i po łyżce soku z cytryn.
Po przygotowaniu składników należy naświetlić jaja, a następnie wybić je i oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem. Żelatynę rozpuścić w małej ilości ciepłej wody. Ubić białka, dodać żółtka i dokładnie wymieszać. Masę podzielić na dwie części, do jednej powoli wlewać sok z cytryny, dodać startą skórkę, doprawić do smaku i dodać połowę żelatyny. Masę porcjować i przełożyć do chłodnego miejsca do stężenia.
Ubić pianę z białek. Oddzielnie utrzeć żółtka z cukrem. Ostrożnie połączyć obie masy, uważając, aby piana nie opadła. Żelatynę namoczyć w wodzie i rozpuścić w kąpieli wodnej. Rozpuszczoną i chłodną żelatynę dodać do kremu. Krem podzielić na 2 równe części, do jednej dodać sok z cytryny i limonki oraz herbatę matcha i dokładnie wymieszać. Do drugiej części dodać wódkę, wymieszać.
Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą pianę do momentu, aż cukier będzie całkowicie roztarty. W międzyczasie rozpuścić w szklance wody 5 łyżek żelatyny w proszku i ostudzić. Ubić białka na sztywną pianę i połączyć z żółtkami, dalej ucierać. Na koniec do masy wlać ostudzoną żelatynę.
Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę, aż cukier będzie całkowicie roztarty. W między czasie namoczyć żelatynę w niewielkiej ilości zimnej wody, a gdy napęcznieje rozpuścić, po czym przestudzić. Kakao zaparzyć niewielką ilością wrzącej wody tak, aby uzyskać gęstą masę, po czym dodać ją do utartych żółtek i wymieszać. Z białek ubić sztywną pianę. Całość dokładnie i delikatnie wymieszać, szybko wlać żelatynę nie przerywając mieszania i natychmiast wlewać do salaterek deserowych. Rozporcjowany krem przybrać potartą czekoladą i bitą śmietaną.

 

Wyświetlenia:  185