Kaczka

Odsłuchaj tekst

Kaczka podawana z kuglem ziemniaczanym - tradycyjną żydowską babką ziemniaczaną oraz jusem kaczym, czyli sosem, który wykorzystuje smaki pozostałe w tłuszczu po pieczeniu mięsa.

kaczka

Potrawa jest serwowana w Pracowni Kulinarnej Basenowa w Żarkach, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Z kaczuchy wszystkie kości wybieramy, Zaprawą z każdej strony kaczkę nacieramy. Odkładamy ją na noc do miejsca zimnego, I niech sobie odpocznie do dnia następnego.
Kaczkę płuczemy, osuszamy, nacieramy solą i majerankiem na godzinę przed pieczeniem. Jabłka obieramy w ćwiartki, wybieramy gniazda nasienne, wkładamy do wnętrza kaczki i zaszywamy. W brytfance roztapiamy masło, wkładamy kaczkę, polewamy masłem z wierzchu. Pieczemy na niewielkim ogniu, polewając kaczkę sosem. Upieczoną kaczkę układamy na półmisku i polewamy sosem.
Kaczkę natrzeć solą, majerankiem wewnątrz i na zewnątrz. Odstawić na pół godziny. Jabłka w skórkach podzielić na ćwiartki i wybrać komory nasienne. Jamy brzuszne kaczek napełnić jabłkami. W brytfannie rozgrzać tłuszcz i obsmażyć na nich kaczkę ze wszystkich stron. Obrumienioną podlać niewielką ilością wody i wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika, pod przykryciem.
Kaczkę napełnić jabłkami, czosnkiem, natrzeć majerankiem, solą i pieprzem. Piec ok. 1,5 godz. w temp. 170oC. Tłuszcz ogrzać, dodać wodę zagotować dodać śmietanę, zagotować, dodać zawiesinę z mąki i wody i doprawić do smaku.

 

Wyświetlenia:  81