Data dodania:  2014-02-24

Wygląd:

Ser twarogowy o konsystencji jednolitej bez grudek, lekko luźny.

Kształt:

Uzależniony od sposobu formowania: krajanka, kostka, klinek.

Wielkość:

Krajanka o masie około 600-800 g, klinek około 250-350 g, kostka 250 g.

Konsystencja:

Jednolita, zwarta, bez grudek, lekko luźna, dopuszcza się lekko ziarnistą.

Smak i zapach:

Czysty, łagodny, lekko kwaśny, posmak pasteryzacji.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Od białej do lekko kremowej.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

        Produkcja twarogów krzepickich na terenie województwa śląskiego rozpoczęła się w 1938 r. po wybudowaniu nowego zakładu mleczarskiego w Krzepicach. Na bazie wytwarzanego twarogu spożywczego tłustego produkowano twaróg suszony w kształcie klinek, który nosił nazwę „serek krzepicki”. „Prócz – extra wybornego masła krzepickiego – słynęła również z produkcji wysokiej jakości – krajanki tłustej i klinek, którymi to asortymentami podbiła rynek śląski” (Rękopis historii Spółdzielni Mleczarskiej w Krzepicach).

     W 1980 roku na Akademii Rolniczej w Krakowie powstała praca doktorska inż. Henryka Wydmucha dotycząca ww. produktu pod tytułem „Przydatność technologiczna mleka o dodatnim terenowym odczynie komórkowym do wyrobu krajanki i serków krzepickich”. Twaróg wytwarzany jest z mleka pozyskiwanego od dostawców z obszaru Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Teren ten jest czysty ekologicznie, a rolnicy do karmienia krów stosują samodzielnie przygotowane pasze charakteryzujące się dużą zawartością składników odżywczych. Większość procesu produkcyjnego nadal odbywa się ręcznie bez użycia urządzeń mechanicznych, co daje możliwość utrzymania niezmiennej mikroflory. Wszystkie te czynniki wpływają na wyjątkową jakość twarogu, dzięki czemu od dziesięcioleci cieszy się on dużą popularnością wśród konsumentów.

Sprawdzone przepisy z twarogiem:

Piwo zagotowujemy z przyprawami, ucieramy żółtka z cukrem na pulchną masę, wlewamy 1/ 8 gorącego piwa, całość łączymy nie przerywając mieszania.
Kaszę gryczaną zblendować na gruboziarnistą mąkę, którą należy przesypać do garnka i ustawić na źródle ciepła. Mąkę prażyć na małym ogniu do uzyskania odpowiedniego przepalenia. Zalać gorącą wodą i prażyć do uzyskania konsystencji na ciasto. Zawartość garnka przełożyć do miski by ostygło. Połączyć z mąką ziemniaczaną i żółtkami wyrobić na jednolitą masę.
Piwo przelać do garnka i gotować z cynamonem oraz gwiazdką anyżu, po zagotowaniu wyjąć anyż. Śmietanę, cukier i żółtka mieszać razem i powoli wlewać do piwa, gotować. Podawać z twarogiem i grzankami. W tym przepisie wykorzystywane jest śląskie piwo Tyskie.

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  196